Reč koní

20. dubna 2010 v 18:31 | Koniarka Miska |  Gestá koňa
Koně jsou společenská stvoření. Komunikují a vyjadřují se řečí těla. Sdělují si své nálady pomocí postojů svého těla a výrazů obličeje. Mají dobrý sluch, jejich uši se skoro pořád pohybují. Uši jsou dobrým vodítkem ke zjištění, jak se kůň cítí nebo jakou má náladu.
Snaž se pochopit, co znamenají změny ve výrazu koně. Věnuj dostatek času, abys poznal/a svého koníka. Porozumíš-li řeči koně, snadněji pak odhadneš, jak se zachová v různých situacích.
1. Spokojenost - Obličej je uvolněný, uši nejsou ani postavené, ani položené dozadu. Horní pysk je nataženější, je přetažen přes pysk spodní. Oči jsou zasněné. Tento kůň je šťastný, spokojený a relaxuje.
2. Pozornost - Uši jsou nastraženy dopředu, oči také. Nozdry jsou lehce rozšířeny a horní pysk se může mírně pohybovat, jestliže kůň vidí něco, co ho zajímá.
3. Strach - Uši jsou natažené dozadu, oči široce rozevřené a nozdry rozšířené. Jestliže je vidět bělmo očí je to proto, že je otáčí dozadu, aby viděl, co se děje za ním.
4. Ospalost - Svěšené uši padají do stran, hlava klimbá, spodní pysk trochu visí a oči jsou zpola zavřené. Tento kůň se cítí dostatečně bezpečně na to, aby snížil svou bdělost a pomalu usínal. Když usne, oči jsou zavřené, hlava ještě více poklesne a spodní pysk volně visí.
5. Hrozba - Roztažené nozdry, uši dozadu a otevřená huba, varování, že může zaútočit. Při rychlém výpadu může i kousnout. Často koulí očima, je vidět i bělmo.
6.Rozmrzelost - Zpola dozadu položené uši sevřená huba a svraštělý nos signalizují podráždění. Svraštělý nos může také značit, že koně něco bolí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | E-mail | 29. března 2011 v 23:14 | Reagovat

Ahojte.
Už dlho hľadám stránky o koníkoch, ale táto je vynikajúca. Chcela by som Vás poprosiť na nejaké kontakty zdrojov o koňoch v histórií polície a četníctva , ich počty, jazdecké oddiely a podobne.Ak by ste mi vedeli poradiť bola by som Vám vďačná.Ďakujem
Jana

2 Jana Jana | E-mail | 29. března 2011 v 23:16 | Reagovat

Ospravedlňujem sa v predchádzajúcom komentári som zadala nesprávne môj mail.
Jana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama